استانبول

خبرنامه رایگان

به استانبول علاقه‌مندید؟

با اشتراک در خبرنامه آخرین اطلاعات درباره فروش های ویژه، تخفیفات و مقالات را برای استانبول به صورت هفتگی دریافت کنید.

Dolmabahce palace(کاخ دلما باغچه)

استانبول
مشخصات جاذبه گردشگری

این کاخ زیبا وبه سبک فرانسوی ، متعلق به قرن نوزدهم است ،بیشتر مردم بر این عقیده هستند که این باغ نمونه کوچک ورسای پاریس است ،چرا که اولین چیزی که هنگام ورود به کاخ توجه شما را جلب می کند ،سبک و معماری فرانسوی آن است.بعد از کمی قدم زدن در بسفر به ساختمان اصلی می رسید .این کاخ در بین سالهای 1842 تا 1852 به دستور یکی از سلاطین عثمانی "سلطان عبدالمجید اول"ومعمار مشهور امریکایی "نیکوگوس بالیان "بنا شده است.
این کاخ بیشتر بخش اروپایی امپراطوری نمایان می کند.بعد از اتمام ساخت این کاخ، سلطان     کاخ توپکاپی را، که برای 400 سال محل سکونت خانواده های سلطنتی عثمانی بود،ترک  کرد و دیگر به آن باز نگشت.
قبل از وارد شدن به کاخ باید برای حفظ تمیزی کاخ، کفش های نایلونی آبی رنگی را به پا کنید.سالن ورودی که در آن به بازدیدکنندگان خوشامد گویی می گویند،قسمت اداری کاخ بوده که فقط مردها اجازه ورود به آن را  داشته اند.زن ها و بچه ها در قسمت دیگری که حرم نامیده می شود،زندگی می کردند.
پرتره های بسیاری و فرش قدیمی بزرگی نیز که منحصرا برای این کاخ بافته شده بود،نیز دیده می شوند.سالنی بزرگ با 56 ستون و چلچراغ شکیل و 5.4 تنی آن با 750 لامپ ،چشم هر بیننده ای را خیره می کند.
مصطفی کمال آتاتورک ،موسس جمهوری ترکیه نیز در سال 1983 در این کاخ درگذشت.